Bezpečnost brokerů a kauza PFG Best

Na našem webu najdete řadu článků a upozornění týkající se toho, jak si dávat pozor na výběr brokera. Razíme heslo, že obchodovat s brokery, kteří nejsou registrovaní a pod kontrolou důvěryhodné regulační autority, je velmi nebezpečné. Regulátoři jsou buď státem vlastněné organizace (u nás např. ČNB), anebo se jedná o nevládní organizace (sdružení), které zajišťují samoregulaci tím, že v okamžiku, kdy některý člen neplní podmínky či porušuje pravidla je okamžitě “perzekuován” či vyloučen. Podobný princip, jako funguje lékařská komora a podobné organizace. Abyste byl důvěryhodný, musíte být jejím členem, ale aby komora neztratila důvěryhodnost, musí důsledně trestat prohřešky svých členů. Takto funguje například NFA v USA, jedna z nejpřísnějších organizací / regulátorů na světě.

Druhým důležitým prvkem je to, aby vaše peníze byly na tzv. segregovaných účtech, neboli peníze brokera se nesmí „míchat” s penězi klientů. Pokud takovému brokerovi pošlete peníze, měli by ležet na oddělených účtech. V případě bankrotu klienta by měly zůstat “ochráněny”.

Třetím bezpečnostním prvkem jsou kompenzační fondy pro malé / retailové zákazníky. Kompenzační fondy se většinou pohybují mezi 20.000 – 50.000 USD. Kvalitní brokeři jsou součástí a přispívají do kompenzačních fondů.

Často se nás ptáte na to, jakého brokera bychom vám doporučili. Omlouváme se, že na vaše dotazy individuálně neodpovídáme, ale pokusíme se odpovědět alespoň v tomto článku.

Ikdyž budete ctít a vybírat brokera dle výše uvedených kriterií (regulace, segregované účty a kompenzační fond) nemáte stejně jistotu, že broker neselže a vy nepřijdete o peníze. Příkladem může být uznávaný broker PFG Best (Peregrine Financial Group). Už je to skoro rok, co tento broker zkrachoval. PFG byl americký broker, který působil na trhu více než 20 let. Zakladatel PFG R.R. Wasendorf (CEO) postupně odčerpával peníze z klientských vkladů a tato se suma vyšplhala na 215 milionů USD. Vše se provalilo poté, co se pokusil o sebevraždu.

PFG patřil k poměrně velkým brokerům. Získal si důvěru řady traderů a to i těch neznámějších. Víme, že Larry Williams měl u PFG 2 účty a na nich šestimístné sumy. Účet u PFG nám na našem setkání přiznal i Andrea Unger (vítěz světového šampionátu, který dokázal zvítězit 3x po sobě). A určitě byly i další. Právě PFG pořádala světové šampionáty v tradingu.

Co si z toho odnést? Žádný ani sebelepší regulátor vás neochrání před lidmi, kterří se rozhodnou vás okrást. Vždy je na místě opatrnost a diverzifikace, tzn. rozložení peněz mezi více brokerů. Vše si důkladně prověřujte, když nějaký broker píše, že je regulován nějakou autoritou, vždy jdete na stránky regulátora a informaci si ověřte. Nedejte ani na doporučení ostatních traderů a to ani těch nejznámnějších. Před několika lety jsme byli na semináři, kde známý český trader doporučoval následující brokery: MB Trading, PFG, OANDA, Interactive Brokers, InvestTechFx a Prime4x. Z toho 3 by vás od té doby připravili o peníze! Z toho dva poslední nebyli regulovaní brokeři (udělali jsme chybu, že jsme si vše neověřili a poslali peníze k takovýmto brokerům; trochu dražší zkušenost, neudělejte stejnou chybu). Nechtějte proto po nás radit, kterého brokera vybrat. Můžeme však otevřeně napsat, s kterými brokery jsme obchodovali, nebo obchodujeme (řazeno chronologicky dle data otevření účtu):

  • XTB – aktivní účet, výplaty do 2 dnů (na účtě neobchodujeme kvůli obchodním podmínkám)
  • InvestTechFx – aktivní účet, ale 2 roky nechtějí vyplatit peníze (poslední výběr před 2 lety – přestali jsme obchodovat, zbylé peníze jsou již pravděpodobně ztracené)
  • Prime4x – zkrachovali, žádné peníze neposlali
  • ActivTrades – aktivní účet (výplaty zatím vždy do 2 dnů)
  • Aplari UK – aktivní účet (výplaty zatím vždy do 2 dnů)
  • AAA Fx – zrušený účet (výplaty probíhali korektně do 3 dnů) – zrušeno v okamžiku, kdy začalo mít Řecko problémy
  • FOREX.com – zrušený účet (výplaty probíhali korektně do 3 dnů) – ukončeno kvůli obchodním podmínkám
  • FXDD – zrušený účet (výplaty probíhali korektně do 3 dnů)
  • TradeStation – aktivní účet (výplaty probíhali korektně do 3 dnů)

Přejeme vám šťastnou ruku při výběru toho pravého brokera. Základní informace o brokerech najdete zde, ale doporučujeme si vždy informace o brokerovi ověřit z dostupných zdrojů, než mu pošlete peníze.