Kdo je to broker?

Kdo je to broker? Jaké typy brokerů máme a jak se mezi sebou liší?

Broker (nebo také makléř) – je vlastně prostředník, který pomáhá soustřeďovat pokyny kupujících a prodávajících na trhu a usnadňuje oběma stranám nalezení protistrany a realizaci jejich pokynů. V některých případech může být protistranou vašeho obchodu i on sám. Za tyto služby inkasuje obměnu a to ve formě poplatku či formou spreadu (a nebo jejich kombinací).

Jaké máme typy brokerů?

Jednu skupinu tvoří tzv. market makeři (MM, nebo také dealing desk DD) – jsou to tvůrci trhu, jejichž povinností je kotovat cenu a zabezpečit likviditu. Většinou nemají žádné poplatky (ty mají schované ve spreadech), používají fixní spready. Dávejte si však na ně pozor, dost často mohou obchodovat proti vám. Častou praxí je i roztahování spreadů při vyhlašování zpráv apod.

Druhou skupinu brokerů tvoří tzv. No Dealing Desk (NDD) – nemají dealing desk a transakce provádějí v návaznosti na některou z předních světových bank či finančních institucí. Tuto skupinu brokerů je možno ještě dále rozdělit na ECN a STP brokery.

ECN (Electronic Communications Network) broker je takové místo, kde se setkává nabídka a poptávka různých market makerů, bankovních ale i nebankovních institucí. Často zde získáte úzké, většinou variabilní spready, ale platíte poplatek ECN brokerovi (ve vazbě na velikost obchodovaného objemu). ECN broker se snaží spárovat pokyny prodávajících a kupujících mezi sebou, až v okamžiku, kdy to není možné, realizuje obchod „vně“ firmy, tedy u spolupracující banky, či většího brokera.

Druhou variantou je tzv. STP (Straight Through Processing) broker. Klienti tohoto brokera spolu nemohou obchodovat navzájem a plnění je vždy skrze banky, či brokery, na které je STP broker navázán.