Na co si dát u brokerů pozor!

Kvalita brokerů je různá, a počítejte s tím, že řada z nich používá neetické praktiky k tomu, aby zvýšili své vlastní výnosy. Mezi hlavní praktiky patří:

1) Roztahování spreadů – brokeři rádi využívají této metody v době vyhlašování zpráv. Popíšeme vám něco, co se nám stalo na účtu u jednoho českého brokera. Docela nás zarazilo, proč se nám vystopkoval obchod, když trh se zastavil 10 pipů od našeho SL a otočil se. Odpověď byla jednoduchá. Obchodovali jsme v té době se SL 20 pipů na EURUSD. Při spreadu 2 pipy stačilo 18 pipů proti nám a byl by zasažen SL. Broker však běžně roztahoval spread na 15 pipů, takže stačil pohyb 5 pipů proti nám a byli jsem out.

V každém případě musíte být ostražití u každého brokera a pozorovat ho. Buďte ostražití i u brokerů s pohyblivými spready. Není složité si představit jejich sofistikované softwary, které mistrně umí „uškubnout“ tu půl pipu, tam půl pipu … Jistě naleznete na webech řadu článků na téma takovýchto softwarů a vzhledem k tomu, že udělené pokuty od regulátorů těmto brokerům dosahovaly řádu milionů dolarů, je jasné, že zisky s takovýchto operací museli být nehorázné. Máme nejradši brokery s fixními spready, jsou sice vždy o malinko větší než u pohyblivých spreadů, ale alespoň víme na čem jsme.

2) Rekotace – moc pěkná praktika market makerů. Pokud se jednou rozhodnete zavřit obchod na určité cena a objeví se vám hláška, že cena je již nedostupná, zda akceptujete „novou“ (kupodivu pro vás vždy horší) cenu, většinou klikáte na tlačítko „Ano“ jako zběsilí. Jsou brokeři, kteří vám umí podobnou hlášku poslat 4x za sebou než obchod zavřete a ve výsledku zjistíte, že jste o 10 pipů jinde.

Ale nemá cenu se tím příliš trápit. Nemůžeme to změnit. Jsme malé ryby, buď se přizpůsobíme a nebo nás žraloci sežerou. Jak se tedy můžeme bránit?

Jsou minimálně dvě cesty. První je opustit ty brokery, kteří příliš okatě používají výše uvedené praktiky, je řada bezpečných a solidních brokerů, kteří nejsou nenasytní, a dá se s nimi rozumně obchodovat. Druhá cesta je uzpůsobit svůj trading tak, abychom minimalizovali dopady výše uvedených praktik. Obchodujeme převážně na denním timeframu s PT větším než 50-100 pipů a podobným SL. Roztahovaní spreadů v řádu pipů nás proto nijak nerozhodí.

Více informací o neetických praktikách brokerů naleznete i v následujícím článku.