Psychologie na FOREXu (díl 13.)

Zcela neúmyslně, ale zato trefně, je povídání o psychologii 13. dílem tohoto seriálu. Přiznáme se, že se nám do psaní tohoto dílu příliš nechtělo. Předchozí díl jsme psali v polovině prosince a stále se nemůžeme dokopat k napsání tohoto dílu. Důvod je jednoduchý. Máme rádi věci, které se dají spočítat, vyjádřit číslem, porovnat atd. Psychologie a podobné vědy byly vždy naší černou můrou. A teď máme psát článek o psychologii? Vždy si vzpomeneme na přednášky z psychologie a na náš despekt a opovržení k této disciplíně.

Bohužel opět se ukázalo, jak jsme se mýlili. Místo toho, abychom se psychologii věnovali řádně na škole, platíme si dnes soukromé lekce psychologie.

Čím začít? Je patrné, že jsme každý jiný.

Extroverti se nechají více rozptylovat impulzy z okolí. Nebojí se komunikovat s ostatními tradery, účastní se diskuzí, s velkou vervou se vrhají do testování všeho, co jim přijde pod ruku. Snadno a rychle jsou schopni získat velké množství informací. Extroverti však často vychladnou stejně rychle, jak vzplanuli. Vrhají se okamžitě do live obchodování, aniž strategii pořádně otestovali. Mají sklony odsoudit a opustit systém, který se dostal do ztráty.

Naproti tomu introverti jsou uzavřeni více do sebe a neorientují se tak na okolní svět. Neradi se spoléhají na cizí strategie, a rádi si vše sami otestují. Jdou více do hloubky. Introvert nerad mění věci a hůře komunikuje. Stává se, že někdy zbytečně objevuje věci, které by snadno a rychle zjistil aktivnější komunikací. Někdy tráví zbytečně mnoho času neustálým testováním nefunkčních systémů a nechce je “hodit” do koše. Při testování je však introvert preciznější a důslednější a začne ho live obchodovat až po komplexní analýze.

Je patrné, že nelze říct, kdo má pro trading lepší předpoklady, zda introvert či extrovert. Ideální by bylo být někde uprostřed.

Hodnotit však tradery pouze podle toho, zda jsou extroverti či introverti, by bylo poměrně povrchní. Další dimenzí naší osobnosti je způsob jak bereme věci na vědomí. Jsme-li typ smyslový či spíše typ intuitivní. Příjem informací je často iracionální. Bez ohledu na skutečnost máme tendenci pracovat kromě fakt i s dojmy. V okamžiku, kdy se setkáváme s novými věcmi,vstupují na scénu smyslové vnímání a intuice. Obchodníci s převažujícím smyslovým vnímáním přijímají věci takové jaké jsou, jak je vidí, cítí a slyší. Jsou hodně praktičtí, vyžadují konkrétní fakta, lépe si pamatují skutečnosti, než vztahy mezi nimi. Hledají vlastní či obecnou zkušenost, o kterou se mohou opřít. Nechtějí moc zkoušet nové, neozkoušené věci, chtějí používat pouze osvědčené algoritmy. Neumí se rozhodnout, pokud nemají dostatek informací a fakt. Výhodou je, že si snáze zvykají na disciplinované chování.

Obchodník s převažujícím intuitivním vnímáním je zaujat novými nápady a ideemi. Má rád nové problémy a přístupy. Nemá rád rutinu. Nemoří se detaily a rád skáče rovnou k závěrům. Snadno se nadchnou, ale pak mívají klapky na očích. Jsou vynalézaví a hledají nové způsoby řešení. Mají důvěru k hypotézám a teoriím a nemusí mít vše podloženo absolutními fakty. Často nalézají nová a inovativní řešení. Někdy však skáčou z jedné věci na druhou a nedotáhnou nic pořádně do konce.

Nejen ve způsobu shromažďování informací, ale i ve způsobu rozhodování jsme různí. Záleží na tom, zda v našem rozhodování převládá myšlení nebo cítění. Lidé s převahou myšlení se soustřeďují na logiku situace, pravdu. Jsou spíše neosobní, zaměřují se na výkon a výsledky. Jsou dobří při uspořádávání věcí do logických celků, ale i tvrdí a neústupní. Jsou však často příliš analytičtí, neemociální, rigidní a puntičkářští.

Zato lidé s převahou cítění se soustřeďují na lidské hodnoty, harmonii a emoce. Jsou přátelští, mají zájem o druhé. Mají radost, když mohou jiné potěšit, jsou loajální. Bývají však často sentimentální, mají sklon odkládat nepříjemné věci a vyhýbat se konfliktům. Tradeři s převahou “myšlení” se snáze oprošťují od svých pocitů, jdou si tvrdě za svým. Mají objektivnější výsledky v backtestech. Když narazí na problém, hned se s ním poperou. Tradeři s převahou “cítění” mají tendenci vyhýbat se problémům. Pokud např. při testování narazí na problém, hledají způsob, jak si vysvětlit, že do takového obchodu by vlastně nešli a nezahrnují ho do backtestu.

Doufáme, že jsme vás již moc neunavili, neboť nás čekají ještě dvě dimenze osobnosti a to usuzování a vnímání. Ti, u kterých převládá usuzování dávají přednost uzavřeným věcem. Jsou neklidní, dokud věci nerozhodnou či neuzavřou. Jsou systematičtí, hodně plánují a začínají s prací raději dříve, aby vše stihli, než honit vše na poslední chvíli. Jsou metodičtí a důslední, nemají rádi předkvapení.

Ti, u kterých převládá vnímání mají rádi uvolněnost, nevadí jim překvapení, nechtějí hned dělat definitivní rozhodnutí a spíše čekají, jak se situace vyvine. Nevadí jim pracovat pod tlakem a řešit věci na poslední chvíli. Neradi plánují.

A co si z toho vzít pro vlastní trading? Každý jsme jiný ve svém přístupu ke světu, přijímání informací, ve způsobu rozhodování a přijímání těchto rozhodnutí. Proč to vlastně potřebuje vědět? Je důležité si uvědomit si jednotlivé naše osobnostní dimenze. Každá dimenze má své pozitivní a negativní projevy. Když je známe, snáze se můžeme pokusit eliminovat ty negativní. Dle našeho názoru je to první krok k sebepoznání, ke zvládání vlastní psychiky a tedy ke zvádnutí psychických “nástrah” tradingu.

 

Po možná únavném úvodu se pokusíme o nějakou praktickou ukázku psychologie a jejích důsledků v praxi.

Trhy pohání dvě emoce: CHAMTIVOST a STRACH.

Je potřeba poznat sám sebe, své chyby, reakce a nálady a naučit se je ovládat. Není to jednoduché, ale je třeba si najít způsob, jak se kontrolovat. Můžete si třeba psát zápisky ze svého tradingu a své pocity při něm. Zpětným čtením v nich najdete ponaučení.

Jako ukázku si můžeme popsat mé zápisky z 21. týdne minulého roku. Již poměrně dlouho obchoduji jednoduchý price action systém, který nazývám WEEKLY SYSTEM. Ve zkratce lze systém popsat tak, že v pondělí v 1:00 SEČ (když otevírá Tokio), otevíráme 6 obchodů (po dvou pozicích na 3 párech: EURUSD, USDCHF a USDJPY). Všechny páry mají nastaven SL 150 pipů a PT dle měny 80, 100 a 120 pipů. V průběhu týdne pak pozici monitorujeme a vždy při otevření Tokia v 1:00 SEČ provádíme případné úpravy. Pokud je měnový pár v plusu, jednu pozici zavřeme a druhou posuneme na break-even. Pokud je měnový pár ve ztrátě, nechávám obchody běžet dál (pokud již nebyl zasažen nastavení SL. Pokud se obchody do konce týdne nevypořádají, obchody v pátek před koncem obchodování uzavřeme (nedržíme žádnou pozici přes víkend). Tedy jasná pravidla.

 

S jakými pocity jsme tento systém obchodovali v týdnu od 22.5.2011 do 27.5.2011?

Pozn.: Zápisky prošly redakční úpravou, hlavně kvůli přívalu sprostých slov z počátku týdne.

Neděle 22.5. v 1:00 SEČ

WEEKLY SYSTEM generuje signál: EURUSD long, USDCHF a USDJPY short.

Vstupuji do pozic dle pravidel systému a jdu spát.

Vstup:

EURUSD – 1,4110 LONG

USDCHF – 0,8778 SHORT

USDJPY – 81,707 SHORT

 

Pondělí 23.5. cca 7:00 SEČ

Ještě než se nasnídám kouknu se jedním okem na monitor. No, žádná sláva, trhy jdou zatím proti mě.

EURUSD – na ceně 1,4070 => -40 pipů

USDCHF – na ceně 0,8817 => -39 pipů

USDJPY – na ceně 81,98 => -27 pipů

Mám 2 kontrakty na všechny měny tzn. celkem – 212 pipů

 

Zatím není důvod k nervozitě. Sice je veselejší dívat se na plusové pipy, ale u WEEKLY SYSTEMu je to běžné, že jdou trhy chvíli proti a pak se otočí. Razím teď do města něco koupit, takže až se vrátím, tak to bude snad již veselejší.

Pondělí 23.5. cca 11:00 SEČ

Vrátil jsem se z města a mám docela hlad, takže si dám oběd. Kouknu však ještě na trhy. Uff! No, tento týden dopadne asi špatně.

EURUSD – na ceně 1,3975 => -135 pipů

USDCHF – na ceně 0,8838 => – 60 pipů

USDJPY – na ceně 81,80 => -10 pipů

Celkem – 410 pipů

Cenový pohyb u EURUSD a USDCHF vypadá hodně „odhodlaně“ a nevypadá to, že by se chtěl hnedka otočit. Mám silné nutkání EURUSD utnout a nečekat, až se pokyn ukončí na SL 150 pipů! Tím bych ušetřil 2 x 15 pipů! No, raději se najím a budu to řešit s plným žaludkem (pozn.: to mi pomáhá proti stresu, ale je to důvod, proč mám o 15 kilo víc než na škole).

 

Pondělí 23.5. cca 15:00 SEČ

Po dobrém obědě jsem se rozhodl dát trhům trochu času a nebudu dělat ukvapené závěry. Šli jsme s dcerou ven a vrátili se v 15:00.

EURUSD – na ceně 1,4028 => -82 pipů

USDCHF – na ceně 0,8828 => – 50 pipů

USDJPY – na ceně 81,81 => -11 pipů

Celkem – 286 pipů

Trh se krátkodobě vrátil. Co teď? Moje nejistota je teď paradoxně vyšší než před obědem. Pokud je to pullback může přijít rychlý pohyb směrem dolů a EURUSD skončí na SL. Bohužel i ostatní moje systémy se dnes vyvíjejí do ztráty. Aktuálně mám velmi špatnou náladu, ovládla mě skepse. Obchoduji již poměrně dlouhou dobu, ale neumím si pomoc, vždy mě taková situace dostane. Dříve jsem věřil, že se trhy otočí a půjdou mým směrem, ale dnes již své rozhodování na „víře a doufání“ stavět nechci. Ve chvíli, jako je tato mi pomáhá jediná věc. Uvědomit si, že karty jsou rozdány přesně podle otestovaných pravidel. Nemá smysl se tím trápit a užírat. Nejhorší co se může stát je, že skončím na SL. Nakonec výstup na SL je jen jedna z výstupních technik (jak říká Larry Williams, sice ta nejméně oblíbená, ale to k tradingu patří). Jediné rozumné rozhodnutí je vykašlat se po zbytek dne na trhy a vrátit se k nim až v 1:00.

 

Úterý 24.5. v 1:00 SEČ

EURUSD – na ceně 1,4036 => -74 pipů

USDCHF – na ceně 0,8841 => – 63 pipů

USDJPY – na ceně 81,97 => -27 pipů

Celkem – 328 pipů.

Žádná pozitivní změna. CHF i JPY prohloubili ztrátu. Všechny páry jsou ve ztrátě, takže nechávám běžet dle pravidel na další den. Výhled není zrovna pozitivní, neboť v 90% již první den zavírá alespoň jeden pár v zisku tzn. uzavřu jeden kontrakt a druhý posouvám na break-even (BE). V této strategii riskuji 6*150 pipů, tedy 900 pipů. Každý pár má dlouhodobě úspěšnost kolem 80% tzn. pravděpodobnost, že v jednom týdnu všechny páry skončí ve ztrátě je 0,8% (stává se to jednou max. dvakrát za dva roky). Doufám, že to nebude zrovna tento týden. Jdu spát ráno moudřejší večera.

 

Úterý 24.5. v 7:00 SEČ

EURUSD – na ceně 1,4070 => – 40 pipů

USDCHF – na ceně 0,8863 => – 85 pipů

USDJPY – na ceně 81,80 => – 9 pipů

Celkem – 268 pipů

Vypadá to o něco lépe, ale swissy si sáhl až na cenu 0,8893 což je cca -115 pipů. Jsem pořád dosti kyselý ohledně očekávaného vývoje. V takovémto stavu se uchyluji k testování nových systémů. Nepodléhám sice již efektu, kdy při každé ztrátě hledám nový „lepší“ systém, na který bych přešel, ale vždy, když se mi nedaří věnuji se intenzivně testování. Budu toto odpoledne věnovat testování modifikace systému Inside bar.

 

Úterý 24.5. v 12:00 SEČ

EURUSD – na ceně 1,4113=> + 3 pipů

USDCHF – na ceně 0,8803 => – 25 pipů

USDJPY – na ceně 81,88 => – 18 pipů

Celkem – 80 pipů

No vida, tak to se nám to docela srovnalo. Bohužel to nic významného neznamená. Je otázkou zda došlo skutečně k obratu a nebo jde pouze o korekci a trh se vydá opět proti mě. Mohl bych teď vystoupit na EURUSD a zabránit tak zpětnému negativnímu pohybu. Nicméně nechci porušovat pravidla, půjdu se raději najíst a uvidíme … po obědě se vrátím k testování. Pravidla jsou pravidla, další rozhodování jsou až v 1:00 v noci a do té doby musím vydržet.

 

Středa 25.5. v 1:00 SEČ

EURUSD – na ceně 1,4097=> – 13 pipů

USDCHF – na ceně 0,8796 => – 18 pipů

USDJPY – na ceně 82,04 => – 33 pipů

Celkem – 128 pipů

Trh se zastavil to jsem zvědav, kam se teď vydá. Stále váhám. Druhý den od vstupu a žádný pár není v plusu, to nevěstí nic dobrého. Japonec mě tak netrápí historicky dost často se tři dny pleská proti mně, než se ve čtvrtek či pátek rozhodne jít se mnou, ale euro a swissy jsou většinou v úterý už v zisku a nebo naopak na SL. Uff, srdce říká zavři euro a švýcara, ale rozum radí dodržuj pravidla. Jdu spát …

 

Středa 25.5. v 8:00 SEČ

EURUSD – na ceně 1,4049=> – 61 pipů

USDCHF – na ceně 0,8805 => – 27 pipů

USDJPY – na ceně 81,94 => – 24 pipů

Celkem – 224 pipů

No, to jsem si pomohl! Vypadá to, že to chlapci na euru budou chtít dotlačit až na 1,4000. No nic, teď nemám co ztratit jdu testovat a uvidíme kam to půjde. Po obědě jdu na tenis a na pivo, takže uvidíme co trhy předvedou.

 

Čtvrtek 26.5. v 1:00 SEČ

EURUSD – na ceně 1,4085 => – 25 pipů

USDCHF – na ceně 0,8726 => + 53 pipů

USDJPY – na ceně 82,05 => – 34 pipů

Celkem -12 pipů

Výborně swissy si dal říct a šel do zisku. Zavírám jeden kontrakt se ziskem + 53 pipů a druhý posouvám na BE. Uvidíme co nám čtvrtek přinese. Jdu spát. Riziko je však pořád 600 pipů.

 

Čtvrtek 26.5. v 7:00 SEČ

EURUSD – na ceně 1,4158 => + 48 pipů

USDJPY – na ceně 81,70 => 0 pipů

Celkem +96 pipů

Výborně druhý kontrakt na swissy šel na PT a dalších + 80 pipů je doma. Dal si říci i japonec a euro. Oba získali několik desítek pipů k dobru. Japoncovi docela věřím, má standardní průběh. Rád jde tři dny proti a pak během čtvrtka či pátka jde do zisku. U EURUSD nevím, zda nevzít těch 48 pipů a druhý kontrakt neposunout na BE. Mám viditelně lepší náladu a kyselost opadá. Samozřejmě, stále ještě riskuji 600 pipů!

 

Pátek 27.5. v 1:00 SEČ

EURUSD – na ceně 1,4130 => + 20 pipů

USDJPY – na ceně 81,28 => + 43 pipů

Celkem +126 pipů

Super, oba zbývající páry jsou v zisku. Zavírám jeden kontrakt na EURUSD se ziskem +20 pipů a jeden na USDJPY se ziskem + 43 pipů. Oba zbývající kontrakty posouvám na BE. Už jsem zinkasoval na swissy 53 + 80 pipů a teď dalších 20 + 43 pipů tedy celkem 196 pipů. Zbývající kontrakty jsou posunuty na BE tzn. již nenesu žádný risk z těchto pozic!

 

Pátek 27.5. v 7:00 SEČ

USDJPY – na ceně 81,03 => + 68 pipů

Celkem +126 pipů

Druhý kontrakt na euru dosáhl přes noc PT a je doma dalších +120 pipů. Celkem tedy již za tento týden + 316 pipů. Uvidíme, co japonec. Již nenesu řádné riziko, takže mu dám prostor …

… japonec dosáhl PT cca v 17:30 a je doma dalších + 100 pipů. Výsledek za celý týden + 416 pipů. Když si vzpomenu na svá nutkání v pondělí či úterý zavřít obchody na úrovni kolem -120 pipů jsem rád, že jsem to neudělal. Stejně tak špatné by bylo rozhodnutí ze čtvrtka ráno, kdy jsem chtěl vzít 48 pipů na EURUSD a posunout druhý kontrakt na BE. Druhý kontrakt by se v průběhu čtvrtka vystopkoval na 0. Tím, že jsem dodržel pravidla jsem dostal na prvním kontraktu +20 pipů a na druhém +120 pipů

… Uff, to byl náročný týden. Co si odnést z tohoto týdne? Trhy jsou skutečně nevyzpytatelné. Dodržování pravidel je důležité a pokud budeme zasahovat do obchodování a porušovat pravidla riskujeme, že naše výsledky se budou významně lišit od testovaných. Samozřejmě nic není černobílé, stejně tak bychom někdy jindy diskrečním zásahem mohli svou ztrátu snížit.

První rok live obchodování jsem do WEEKLY SYSTEMu ručně zasahoval poměrně často. Když jsem na konci roku vysčítal rozdíly zjistil jsem, že jsem přišel o více než -1.500 pipů. Od té doby si zapisuji okamžiky, ve kterých mám chuť ručně zasáhnout do pravidel a na konci týdne si vyčíslím rozdíl. Na konci roku to sečtu a až na jednu výjimku, kdy to bylo cca +80 pipů bych byl každý rok ve ztrátě oproti obchodování dle pravidel (testu).

Asi je složité v jednom článku popsat vše o psychologii v tradingu. Každý jsme jiný a každý si musí najít svůj vlastní přístup. Psychologie je klíčový aspekt úspěchu v obchodování na FOREXu a tak trochu 13. komnata každého tradera.

Tímto by mohl seriál o FOREXu skončit, ale nechci končit třináctkou a tak jsem se rozhodl přidat ještě jeden díl. Cílem tohoto dílu je podívat se na to, co jsme se o FOREXu dozvěděli a říci si, co udělat proto, aby se FOREX stal hlavním zdrojem našich příjmů.