Vytváříme AOS – jen čas ukáže (díl. 12)

Mnozí z vás se ptali, zda bude pokračovat seriál o vytváření AOS. Ano, avšak nešlo to urychlit, neboť jsme si chtěli ověřit, jak budou naše AOS fungovat a na to jsme potřebovali čas. Jen čas ukáže, zda jsou námi vytvořená AOS stabilní či nikoliv.

Vytvářeli jsme společně AOS postavený na myšlence prorážení určité časové range. Jednu AOS jsme vytvořili na páru GBPUSD. Testování jsme ukončili 26.10.2012. Bude to už skoro 3 roky, a tak se pojďme podívat, jak se systému ty necelé 3 roky dařilo. Jen připomínáme, že za celou dobu nebyly upraveny parametry naší AOS a všechny hodnoty zůstaly stejné, jako u otestovaného AOS.

 

Nejprve se podívejme na vývoj v jednotlivých letech. Systém byl první 2 roky výkonnostně pod očekáváním. Rok 2015 vypadá již zajímavě a pohybuje se v rámci očekávání.

Podívejme se na detailnější report:

Systém zaostává, jak v hodnotě průměrného obchodu (13 USD), tak i profit faktoru (1,42). Nicméně vývoj equity není výrazně nevyrovnaný či rozkolísaný (viz. následující obrázek):

Přestože výkonnost systému je nižší, než výsledky historických testů, jsme s výsledkem spokojeni. Ekvitní křivka tvoří nová high pravidelně (každých 20-30 obchodů), je zde zřejmý jasný směr. Co je hodně důležité je i to, že DD se udržel v rámci testovaných hodnot, nebyl větší než 600 USD.

Tento systém je vhodný do portfolia a i my ho také obchodujeme aktuálně live.

 

Jak vypadá náš AOS na EURJPY? Pojďme se podívat na výsledky této naší AOS. Test jsme ukončili 25.7.2013 a můžeme si ukázat výsledky po více než dvou letech. Nejprve se podívejme na výsledky v jednotlivých letech:

Systém je výrazně za očekáváním. Rok 2013 dokonce skončil ztrátou. Profit faktor se pohybuje mezi 1,0 – 1,2. Když se podíváme na detailnější report, vidíme, že průměrný trade je pouze 3 USD. A to je žalostně málo.

To, že systém neběží optimálně je patrné i z ekvitní křivky:

AOS na páru EURJPY bohužel není vhodný pro obchodování. Systém sice nemíří na jih, DD se drží kolem 600 USD, ale výkonnost je slabá a nestabilní. Takovýto systém obchodovat nebudeme.

A tímto končí náš miniseriál o tvorbě AOS. Ukázali jsme si, jak postupně přetvořit prvotní myšlenku do funkčního systému, který se dá obchodovat. Ukázali jsme si rozličné filtry i způsoby výstupů z obchodů. Je teď již na Vás, abyste si pokusili vytvořit svůj vlastní AOS. Myšlenek, co a jak obchodovat je spousta. Desítky jich najdete na netu. Stačí je jen vzít a otestovat a pak případně rozvinout do obchodního systému.

Vytvoření AOS je však jen jedna část, jeden krok k úspěšnému obchodování. Jedna AOS nestačí k tomu, abyste na trhu uspěli. Je potřeba mít více stabilních systémů a pamatujte v portfoliu je síla. Jak správně obchodovat AOS v portfoliu a jak na money management se dozvíte více zde.