Začínáme s MQL4 (díl 1.)

Řada lidí se na nás v minulosti obracela a obrací s žádostmi, abychom je naučili programovat si své vlastní strategie a indikátory. V minulosti jsme se o to v řadě případů pokusili a výsledek byl dosti nevalný. Většina z nich neměla dostatečnou vůli a chuť se učit, a jakmile zjistili, že to obnáší určité úsilí, tak to zdali. Jiní se k programování upnuli jako ke spásnému prostředku na vydělávání peněz a mysleli si, že se během měsíce naučí programovat. Pak tam nahází několik indikátorů, zoptimalizují zisk a budou vydělávat milióny … Brzo však přijdou na to, že to tak jednoduché není.

Po této negativní zkušenosti jsme dlouho odolávali tlaku učit někoho programovat. Nakonec jsme se rozhodli udělat tento poslední pokus. Internet má tu výhodu, že si tento článek mohou přečíst desítky, stovky či tisíce čtenářů a pokud to jednomu či dvěma pomůže v jejich úsilí naučit se programovat, tak to má smysl.

Dříve než se do základů programování pustíme, chceme napsat ještě několik věci. Předně nemáme programátorské vzdělání a kvalita našich programátorských dovedností je nízká. Na druhou stranu MQL4 jsme intenzivně studovali asi měsíc a na konci tohoto měsíce jsme naprogramovali svojí první strategii a to bez větších obtíží. Když jsme to za měsíc zvládl my, tak proč ne Vy. Náš programátorský kód je naprosto jednoduchý až primitivní a kdejaký profesionální programátor by nad ním ohrnoval nos. Nicméně fungujete to a my vám nabízíme možnost se jednoduchou formou naučit základy tak, že to zvládne každý, kdo bude mít chuť a pevnou vůli.

Hlavní nevýhodou je, že neexistují dostatečné materiály v češtině. Nejpodrobnější informace najdete na www.mql4.com. Najdete tam manuál. Druhou věc, kterou budeme potřebovat je mít nainstalovaný MetaTrader4 od nějakého vámi vybraného brokera. Nemusíte mít live účet, stačí si někde otevřít demoúčet a nainstalovat si MT4. Meta Editor je součástí každé instalce MT4.

Otevřete platformu MT4 a kliknutím na následující ikonu …

… se nám otevře okno Meta editoru, kde budeme moci začít „psát“ svůj první program.

Než se do toho pustíme, projděte si několik následujících pojmů, které budeme v textu často používat a jsou zároveň takovým teoretickým úvodem do základů programování.

MetaQuotes Language 4 (MQL4) je jazyk na programování obchodních strategií. Pomocí MQL4 můžete vytvářet vlastní Expert Advisors (EA). Pomocí EA lze automaticky řídit obchodní proces a jsou schopné i automaticky dle zadaných pravidel zadávat a ukončovat obchodní příkazy zasíláním příkazů přímo na server brokera.

Většina funkcí nutných k analýze a porovnávání historických cen, stejně jako základní aritmetické a logické operace jsou obsaženy již přímo ve struktuře MQL4. V MQL4 jsou obsaženy rovněž základní indikátory a příkazy.

Pro zapisování programových kódů se používá MetaEditor 4 IDE (viz. obrázek výše).

V MQL4 je možné rozdělit programy podle typů do 4 kategorií:

Expert Advisors (EA) – slouží k napsání mechanických obchodních systémů, které umí upozornit na splnění předem definovaných podmínek pro vstup či ho automaticky směřovat přímo na server.

Custom Indicators – slouží k vytváření vlastních technických indikátorů. V MT4 je zabudována řada těch nejznámější indikátorů, ale díky Custom Indicators si můžete naprogramovat jakýkoliv nový indikátor.

Scripts – jsou určené pro jednorázové provedení některých úkonů

Libraries – knihovny. Do nich mohou být ukládány bloky uživatelských programů.

My se zaměříme pouze na Expert Advisors s cílem zvládnout naprogramovat svou vlastní strategii. V závěru této miniškoly programování se podíváme i na Custom Indicators a ukážeme si jak snadno a rychle naprogramovat vlastní indikátor.

Dnešní díl ukončíme a do programování se pustíme až příště.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *